Srovnej se! Start! 🏁

V brněnském Kreativním centru Industra vzniká nová pohybová inscenace ACCELERATION.

Po loňském úspěšném projektu Orbita uvedeném v brněnském Planetáriu se tvůrčí skupina okolo Terezy a Lukáše Lepoldových rozhodla zaměřit na téma akcelerace, zrychlení, kterému čelí poslední generace. Tentokrát se spojili s platformami Industra STAGE a Motion Hub a svůj nový projekt zasadili do industriálního prostoru bývalých brněnských mrazíren.

„Tempo změn se zvyšuje rostoucí rychlostí, aniž by se odpovídajícím způsobem zvyšovala rychlost, s jakou můžeme reagovat. To nás přibližuje prahu, za nímž ztratíme kontrolu.“, zní motto inscenace. Skupina tvůrců okolo Terezy a Lukáše Lepoldových tak zpracovává téma, které tlačí současné generace vpřed, rychleji, dál. ACCELERATION však čerpá i ze životních zkušeností jednotlivých tanečníků. Na podkladu autorské hudby z dílny české skladatelky žijící v New Yorku Lucie Vítkové vytváří v kolektivní choreografii pohybový ekvivalent dnešní uspěchané doby. Zaznamenávají pocit, kdy je člověk hnán stádem vpřed. Jen víc, jen dál, jen rychleji. Pocit rozpuštění v instantních prožitcích, vztazích, štěstí. Inspiruje se v současném rychlém pojetí kultury, světa i módy, kdy je všeho stále více, stále dostupnější, všem. Přemíru umělé stimulace – mít víc, být dál, rychlejší. Hledají pevnou půdu po nohama ztraceni v množství podnětů na jedno použití.

V rámci tvorby propagačních fotografií oslovili tvůrci inscenace lokální designérky Evu a Hanu Prokopovy (SESTRY), které pro focení propůjčily svou aktuální oděvní tvorbu. Převážnou část modelů můžeme zařadit do jejich minulé kolekce s názvem Dualis, v rámci které se Eva a Hana inspirovaly v dnešním pojetí vlastní individuality, která je často deformována pomíjivostí virtuální reality a sociálních sítí. Novou tvorbu Sester můžeme vidět již na nadcházející Malé noci módy 3. Ke spolupráci autoři rovněž oslovili i další lokální brand Theó v čele s Andreou Lojkáskovou, která se ve své tvorbě věnuje navrhováním sezonních nebo tematických kolekcí i udržitelnosti v dnešní módě.

Premiéra inscenace se koná 6. a 7. října ve 20.00, v Industře na Masné 9. Malou ochutnávku této performance jste mohli vidět už ve čtvrtek 4. října , a to v prostoru nově rekonstruovaného hotelu Avion na České ulici v rámci Brno Design Days, stejně jako novou tvorbu brandu Theó a Andreji Lojkáskové.

Text: Kateřina Lukáčová + Petr Novák
Foto: Zdeněk Gric