🌹Natálie Vencovská – BLOSSOM

Natálie Vencovská se v nejnovější kolekci BLOSSOM zabývá pradávnou touhu malých dívek napodobovat své maminky. Tradiční materiály, notná dávka sentimentu, ale i nádech socialismu – to jsou hlavní spojovací prvky těchto modelů. Natálie v současnosti studuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a podílí se na organizaci brněnské Malé noci módy i zlínského Fashion Pointu.

Naty, nemůžu si pomoct, ale Tvoje kolekce na mě přímo dýchá totalitou. Byl to záměr? A kde jsi brala inspiraci?

Záměr to opravdu byl. Celá kolekce zrcadlí hru malých holčiček na své mámy. A kde jinde brát inspiraci, než od své vlastní maminky a mé babičky. BLOSSOM je tedy kolekce velmi sentimentální a plná odkazů do dob socialismu. Zpět do této doby má diváka vzít pletený svetr, manšestr i zpracování materiálů.

Jedním z důležtých témat Tvojí tvorby je i female empowerment a feminismus. Podepsalo se to i na BLOSSOM?

Když má člověk nějakou životní filosofii, ať chce nebo ne, vždy se to v jeho práci projeví.  Vyhýbám se prvoplánovým nápisům Be feminist. Mám svou představu o ženě a snažím se velmi jemnou formou pomocí oděvu reflektovat tento pro mě ideální model. Ženu, která je svojí paní, ale přitom neztrácí svoji feminitu. Přitom se snažím šít oblečení pro normální ženy a ne vyhublé modelky.

V Tvých modelech je dost často použité vyšívání, zdobení perličkami a zdobné prošívání. Proč zrovna takové tradiční ženské práce?

Musím uznat, že jsem sama vždy překvapená, u čeho v tvorbě skončím. Ať už se jedná o techniku nebo námět. Témata kolem ženství a jeho významu mě velmi baví. Když jsem se o podobné věci začala zajímat, byla jsem velmi úzkoprsá. Feminismus jsem vnímala jako automatické odmítnutí všeho přirozeného na ženě. Až časem jsem pochopila, že být feministka znamená naopak tu ženu v sobě ctít. A jak jsem se tak pomalu zklidňovala ve svých ukvapených názorech, naučila jsem se i zpomalit ve své tvorbě. Chtíč mít vše co nejrychleji hotové u mne začíná střídat touha poznat nové techniky a opravdu tu tvorbu prožít. Začíná mě čím dál víc bavit ruční šití. Ten pocit, když něco vytvoříte opravdu jen holýma rukama je k nezaplacení.

V tuhle chvíli se organizačně podílíš jak na brněnské Malé noci módy, tak na zlínském Fashion Pointu. Na co dalšího se od Tebe teď můžeme těšit?

Teď samozřejmě  pracuji na další kolekci, ale ta je teprve v začátcích. Na Malé noci módy je v tenhle moment ještě hodně práce, takže v nejbližší době žádné další projekty nechystám. Chtěla bych se ale  více věnovat mé oblíbené fotografii a také psaní.

A jak jsi vnímala přechod z ŠUŘKY na zlínské ADO? Je tam rozdíl?

Rozdíl to byl opravdu veliký. Často kritizuji to, že na středních školách se celkově málo šije a je nedostatek praxe. S tímto jsem na ADO velmi spokojená. Ať už k šití klauzurních prací ale i jiných projektů mám většinou k dispozici všechny možné prostředky. Odbornost učitelů se také vůbec nedá srovnávat. Je to velká škoda, že u nás v ČR je znalých profesorů málo a o středních školách nemluvě.  Ve Zlíně jsem taky naučila k tvorbě přistupovat naprosto jinak a jsem za to velmi ráda.

Celou kolekci BLOSSOM si můžete prohlédnout naživo už tuto sobotu na akci Fashion Point ve Zlíně. Akce prezentuje především studenty zlínského Ateliéru Designu Oděvů a vstup je zdarma. Sleduj Natálčinu tvorbu na jejím instagramu.

Modely, fotografie i MUAH – Natálie vencovská

 

share post to: