MALÁ NOC MÓDY II. – FIRST LOOK

 

Druhý ročník Malé noci módy naplno rozvinul koncept kreativního hřiště pro návrháře a akce samotná se odehrávala v jedné z nejstarších tělocvičen v Brně – Sokolovně na Srbské z roku 1920. Na této otevřené platformě pak měli možnost prezentace svých prací nejen návrháři, ale i architekti, malíři a jiní umělci. Přinášíme Vám první pohled na celou akci očima fotografky Marie Zdráhalové. 

ADÉLA MITRENGOVÁ – I NEED COLOUR

Už podruhé jsme se na Malé noci módy seznamovali s tvorbou Adély Mitrengové – studentky návrhářství v Plzni. Už název přehlídky odkazuje na tvůrčí proces, protože pro Adélu jsou při tvoření nejdůležitější barvy, od kterých teprve odvíjí samotné modely.

Malá noc módy II. - ADÉLA MITRENGOVÁ - I NEED COLOUR

NATÁLIA DREVENÁKOVÁ – EUPHORIA

Slovenská návrhářka na akci představila svou novou kolekci EUPHORIA inspirovanou enviromentální tématikou. Barevností vycházela především z košů na tříděný odpad a součástí přehlídky byla také performance, při které se modelky a modelové v polorozpadlém oblečení z módních řetězců symbolicky polévali barvou.

Malá noc módy II. - NATÁLIA DREVENÁKOVÁ - EUPHORIA

ANNA TRAN – KŘEHKOSTI, TVÉ JMÉNO JE ŽENA

Přehlídka Anny Tran byla ryze éterickou záležitostí – pro tuto kolekci částečně pracovala s redesignem svých starších pracích a část modelů byla úplně nová. Oblečení v jemných tónech navíc ozdobila živými květinami.

Malá noc módy II. - ANNA TRAN - KŘEHKOSTI, TVÉ JMÉNO JE ŽENA

BORIS KRAL‘ – DEPRESSO

Navzdory svému názvu byla kolekce Depresso od studenta zlínského ADO propojena energickými barvami. Boris Kral‘ ve své tvorbě často kombinuje volnější střihy s prvky haute couture.

Malá noc módy II. - BORIS KRAL' - DEPRESSO

JAN SMEJKAL

Nová kolekce studenta brněnské SŠUD Jana Smejkala je inspirovaná detaily a jejich maximalizování. Jinak přehlédnutelný prvek se najednou stává hlavním motivem a dere se do popředí.


Malá noc módy II. - JAN SMEJKAL

JOHANA SKÁLOVÁ

Johanka ve své kolekci mimo jiné využila dnes už téměř zapomenutou techniku art protis – československý patent z 60. let minulého století, který pracuje s vrstvením vlny a vytvářením obrazců. Na rozdíl od své minulé kolekce se Johanka posunula od jednoduchých kimon a kabátů k sofistikovaným a funkčním bundám.

Malá noc módy II. - JOHANA SKÁLOVÁ

KATARÍNA MYDLIAROVÁ

Slovenská návrhářka a studentka zlínského ADO uvedla na MNM kolekci, která je inspirovaná dětstvím a velkou dávkou nostalgie. Modely jsou barevným mixem, který ale přes množství osobitých a výrazných prvků působí překvapivě uceleně. Barvitou přehlídku navíc doplnila projekcí krátkého videa.

Malá noc módy II. - KATARÍNA MYDLIAROVÁ

OPEN KABINET

Anežka Dundáčková a Nela Hanáková společně tvoří uskupení Open Kabinet. Mimo navrhování a vlastní tvorbu také vedou online blog, kde přesvědčují o tom, že i v second handech je možné obléct se na každou příležitost. Jejich kolekce je pak kombinací hravého stylingu a minimalistických autorských modelů.

Malá noc módy II. - OPEN KABINET

ANNA JAŠKOVÁ A ELIZABETH KANABE – BÍLÁ AFRIKA

Kamarádky Anna a malířka Elizabeth společně vytvořily osobitou kolekci, která překrucuje zaběhlé předsudky a přichází s jakousi alternativní verzí otrokářství a bílého teroru. Tradiční kroje jsou tu kombinované s kožichy a všechno spojuje aplikovaná malba – modelky a modelové byly v rámci performance přímo na akci pomalování křiklavými barvami a stali se tak chodícími plátny.

Malá noc módy II. - ANNA JAŠKOVÁ A ELIZABETH KANABE - BÍLÁ AFRIKA

ELIŠKA PRAUSOVÁ

Za Eliščinou sportovní kolekcí stojí zajímavý kreativní postup – některé z jejích modelů jsou kombinací dvou různorodých návrhů. Sama Eliška to popisuje jako „fotbalové hřiště, které někdo rozříznul napůl a spojil s hokejovým“.

Malá noc módy II. - ELIŠKA PRAUSOVÁ

EVA A HANA PROKOPOVY – DUALIS

Sestry Prokopovy se jako návrhářské duo potkaly vůbec poprvé. Obě studovaly stejnou školu, každá ale o módě uvažuje trochu jiným způsobem. Společně vytvořily živelnou kolekci s výraznými barvami, která ale i navzdory odlišností obou sester působí překvapivě uceleným dojmem a celistvostí.

Malá noc módy II. - EVA A HANA PROKOPOVY - DUALIS

MARTIN VALÍČEK A LENKA LEVÍČKOVÁ – LIMITA

Martin a Lenka jsou studenti architektury, pro svoje modely si pohrávaly s konceptem hranic, jejich překonáváním a limitací. Kolekce modelů, které často hraničily až se skulpturami pak byla doplněna specifickým osvětlením, které prostor mola a celé Sokolovny přetvářelo do nových tvarů.

Malá noc módy II. - MARTIN VALÍČEK A LENKA LEVÍČKOVÁ - LIMITA

ŠÁRKA NAVRÁTILOVÁ A NATÁLIE VENCOVSKÁ

Šárka a Natálie jsou spolužačky, které se na této Malé noci módy úplně poprvé prezentovali svou kreativní spoluprácí. Výsledkem jsou křehké minimalistické modely volně vycházející z košilových střihů, mimo jiné využívají také spojování pomocí svazování.

Malá noc módy II. - ŠÁRKA NAVRÁTILOVÁ A NATÁLIE VENCOVSKÁ

ALEXANDRA POSPIECHOVÁ – DESTINATION

Brněnská studentka vyšší odborné školy oboru návrhářství představila svoji vůbec první ucelenou kolekci, ústředním motivem pak bylo hledání. Hledání cílové destinace, směru, ale také sebe sama. Výrazným prvkem pak byly především velké kapsy a jejich kovové zapínání.

Malá noc módy II. - ALEXANDRA POSPIECHOVÁ - DESTINATION

MAUD KOTASOVÁ A NICOLE TAUBINGER

Maud Kotasová je brněnská umělkyně, která se zabývá třeba vyšíváním do částí kamionu, Nicole Taubinger zase při svých projektech obléká lidi do jejich odpadu. Spojením těchto dvou výrazných osobností vznikla hravá kolekce pracující s předměty denní potřeby, které se stávají osobitými módními doplňky.

Malá noc módy II. - MAUD KOTASOVÁ A NICOLE TAUBINGER

SEVERA

Posledním prezentujícím bylo autorské duo matky a syna – Jitky a Davida Severa. Společně vytvořili kolekci volně inspirovanou rebelií, Pussy Riot a zážitky z ukrajinské revoluce. Výsledkem je forma merche a upomínkových předmětů z revoluce.

Malá noc módy II. - SEVERA

 

 

Photo credits:

MARIE

share post to: