💥Hana Kubešová💥

Pokud v Brně bydlíte delší dobu, je docela možné, že už jste se někdy s tvorbou Hany Kubešové potkali. Patří totiž k těm nejaktivnějším návrhářům, co se pořádání přehlídek, pop upů a performance týče. Její tvorbu jste mohli vidět třeba na Brno design days, Upcycling Challange od Nadace Veronika, ve Fashion pointu na Dominikánské ulici, nebo třeba v brněnských katakombách či  přímo na ulici. Bavlna, prořezávaná koženka, plyš, ale taky řetězy – práce Hany Kubešové hravě kombinují zdánlivě nesourodé materiály, výsledné modely jsou ale i přesto stále prudce nositelné.

Jako jedna zmála v Brně pořádáš se svojí značkou přehlídky a performance a to na dost netradičních místech. Je těžký se v Brně prosadit?

Asi jak pro koho, člověk se nesmí bát, a hlavně musí být neustále vidět, což může být v Brně těžší. Kolem mě je ale naštěstí čím dál víc lidí, kteří se nebojí vyhledávat autorskou módu a rádi ji vymění za nekvalitní kousky z fashion řetězců.

Tvoje kolekce jsou plný kontrastů, hraješ si s neobvyklými materiály, často jsou na oblečení aplikované třeba řetězy.
Bereš to ještě jako nositelnou módu nebo už spíš kostymní tvorbu?

Určitě je to nositelná móda, přeci jen nedělám brnění. Poslední dobou používám víceméně tradiční materiály jako bavlna, viskóza nebo len. Pořád mi ale záleží na detailu, ráda vyřezávám přímo do koženky, používám potisky, vlastní ornamenty a celkově kov, průchodky, řetězy.

 

V rámci jedné z performance jsi nechala modelky chodit v oblečení po brněnských ulicích, jindy jsi je zase umístila do katakomb.
Proč ses rozhodla jít jinou cestou než zrovna tradiční přehlídky?

Netradiční místa mě přitahují. Pracovala jsem v divadle, občas vytvářím kostýmy do divadelních představení a mám ráda filmy. Baví mě vytvářet vlastní příběhy a spojovat to přímo s oblečením, což na klasickém mole nejde.

Jak velkou roli hraje v tvojí práci upcyklace?

Poměrně velkou. Každému jednou dojde, že oblečení je na světě nadbytek a není nutností používat pořád nové materiály. Ráda kombinuju staré s novým. Poslední dobou se k tomu čím dál víc vracím, stejně jako na začátku, teď už to ale cítím jako nutnost.


V tuhle chvíli jsi přesunula svůj fashion point z Dominikánské ulice k šperkařkám do Queen’s wood studio na Gorkého 1.
Čeká nás nějaká vaše společná kolaborace?

Není to tak úplně pravda. Spoustě lidem vyhovoval fashion point na starém místě na Dominikánské ulici, takže jsem se ho rozhodla ponechat jako místo, kde si věci můžete vyzkoušet a koupit. Naopak Queen’s wood studio beru jako svůj ateliér – sdílení společného místa, místa potkání se s novými lidmi a nápady, podpořit se navzájem. Samozřejmě i sem se za mnou můžete zastavit na návštěvu a podívat se na čem zrovna pracuji.

A prozradíš na co dalšího se od Tebe letos ještě můžeme těšit?

Jako Queen’s wood studio se 2. května účastníme např. akce Open ateliérů na Grohovce, takže budeme rádi, když se za námi zastavíte. Plánuju také další přehlídku na začátku podzimu, a aktuálně pracuju na jednom projektu, o kterém zatím nemůžu mluvit, ale určitě o něm budeme v nejbližší době informovat na sociálních sítích.

 

 

Sleduj tvorbu Hany Kubešové i dál: INSTAGRAM, FACEBOOK

 DESIGN: Hana Kubešová Žiži
PHOTO: Lera Lazareva
MODELS: KATEŘINA KRAHULCOVÁ, YULIA
ASSISTANT: Bajza

share post to: