SESTRY PROKOPOVY: PÍT, JÍST A DÝCHAT MÓDU KAŽDÝ DEN

Vyzpovídali jsme čerstvé tvůrčí duo Evu a Hanu Prokopovy a zjišťovali, jaké bylo vytvářet jejich první sourozeneckou kolekci. Poprvé si k sobě našly cestu v tvorbě a na Malé noci módy se prezentovaly kolekcí DUALIS. O konceptu, uměleckých školách a taky spříznění duší v rozhovoru s fotkami brněnského fotografa Jakuba Čápa.

Jak jste se dostaly k návrhářství? Hanko, byla pro tebe inspirací i starší ségra Eva?

Hana: Myslím, že to vzešlo samo. Původně jsem na střední škole studovala interiérový design, ale už v průběhu studia jsem si uvědomila, že mě to daleko víc táhne k módní tvorbě. Po maturitě jsem se definitivně rozhodla, že móda je to co mě baví a chci ji v budoucnu pomáhat utvářet.
Eva: Já studuji oděvní design už od střední školy. Mám takový pocit, že jsem tehdy ani neuvažovala o jiné alternativě, plánu b), kdybych se na školu nedostala… Prostě to pro mě byla jediná volba a jediné, co jsem kdy chtěla. Je to pro mě únik, sebevyjádření a jakási terapie zároveň.

Na focení vám Nina s Terezou udělaly styling z obchodu ZARA, nosí to návrhářky běžně?

Eva: Upřímně všichni tam nakupujeme a kdo říká, že ne, tak lže. Je to levná elegance, levná napodobenina vysoké módy, na kterou hold prostě nemáme. Na druhou stranu se to začíná měnit a dostává se do povědomí lidí, že to jde i jinak. Myslím, že jen ten fakt, že lidi začínají o té problematice uvažovat a hledají alternativy je dobrý začátek. Ale bude to zřejmě ještě dlouhý boj…

Tohle je vaše první spolupráce, jak jste se vlastně daly dohromady? A funguje to?

Eva: Upřímně ani vlastně nevím, jak nás napadla myšlenka spolupráce. Dá se říct, že to přirozeně vyplynulo a připadalo mi to tak přirozené a správné.
Hana: Máme hodně podobný vkus, což spolupráci dost usnadňuje, spíše se lišíme v realizaci tvorby.
Eva: V té realizaci se určitě hodně lišíme, jsme každá jiná, ale uvnitř jsme jedno tělo a jedna duše. Hana je spíše pečlivá a pragmatická – taková moje půda pod nohama. Já jsem ten protipól, takový pankáč. V tomhle se právě skvěle doplňujeme.

Obě jste absolvovali stejnou školu, je to dostatečná příprava na kariéru v oboru?

Hana: Škola nám v mnoha oblastech hodně dala, ale jen škola prostě nestačí…
Eva: Když člověk chce, tak ano. Pokud ne, tak ne. Chci tím říct, že člověk musí obětovat určité věci a nesmí si myslet, že všechno půjde samo. Chce to hlavně trpělivost a smysl pro humor. Musíte pít, jíst a dýchat módu každý den.

Na Malé noci módy jste představily první kolekci DUALIS. Odkazuje název na vás?

Hana: Cítíme se jako spřízněné duše a sestry zároveň. Název Dualis má tedy odkazovat k nám a přehlídka pro nás symbolizuje jakési naše splynutí.
Eva: Konceptem tedy bylo vytvořit dojem duality. Dlouho jsme přemýšlely, jak inspiraci uchopit a skrze oděv zrcadlit ty pocity a myšlenky – zvolily jsme např. agresivnější barvy a materiály, ale ve výsledku celá kolekce působí velmi citlivým dojmem.

A nedá mi to nezeptat se – myslíte, že Vaše spolupráce bude mít nějaké pokračování?

Hana: Určitě nechceme, aby to touhle přehlídkou skončilo, právě naopak. Ale rozhodně si nebudeme vzájemně bránit v nějakém kreativním rozvoji.
Eva: Cítím to nějak podobně jako Hana. Ve dvou – kor v rodině, je jakási síla. Myslím, že každá vysíláme jiné energie a funguje nám to. Nemůžu říct, co bude. Teď je teď a baví mě to.

 

Fotografie: Jakub Čáp / www.jakubcap.com
Styling: Nina Vaněrková a Tereza Burianová
MUA: Nicol Dytrych
Asistent: Jan “Baterka“ Přehnal
Oblečení: ZARA
Speciální poděkování: Silvie Doleželová
Rozhovor: David S.

share post to: