👚 Fashion Revolution Week – Módní revoluce v Brně

Upcyklace, recyklace, oblečení z druhé ruky. Z médií slyšíme o trendech tzv. pomalé módy prakticky denně. Česká odnož iniciativy Fashion Revolution, ale stále znova připomíná, že slow fashion by neměla upadnout v zapomnění jen jako další módní vlna, ale měla by především změnit způsob, jakým o nakupování oblečení uvažujeme. Na problematiku upozorňují formou přednášek, workshopů, přehlídek, ale jednou do roka také velkou akcí s názvem Fashion Revolution Week, která se koná skoro po celém světě. Pro letošní brněnský ročník připravili opravdu bohatý program.

Iniciativa Fashion Revolution vznikla v roce 2013 v reakci na pád továrního komplexu Rana Plaza, při kterém zemřelo 1138 lidí a dalších 2500 bylo zraněno. Možná depresivní začátek rozběhl ohromnou vlnu zájmu, sympatií a hlavně otázek – kdo ušil moje oblečení? V jakých podmínkách? A kolik za to dostal zaplaceno? Velké módní řetězce pomalu přestávaly být nedotknutelnými a najednou stále pravidelněji stály v hledáčku odborné i široké veřejnosti. Fashion Revolution Week ale nemá primárně démonizovat velké řetězce, má hlavně seznamovat veřejnost s možností etické a ekologické alternativy. A v tomto duchu se nese i celý program, ze kterého jsme pro vás vybrali high lights na poslední 4 dny akce:

 

STŘEDA 25. dubna / událost

V 17:30 proběhne Sustainable Fashion Talk v Uměleckoprůmyslovém muzeu. V diskuzi se představí hned několik velmi zajímavých jmen. V prvé řadě například Lenka Vacková, která společně s firmou Klatex realizuje recyklované kolekce z textilního odpadu a za tu poslední dokonce získala ocenění Czech Grand Design 2017. Druhou přednášející bude Světlana Kulíšková, zakladatelka oboru Eko textil na brněnské textilní škole. Dále brněnská návrhářka Denisa Nová a v neposlední řadě Helena Továrková z Nadace Veronica, která vede síť charitativních second handů a vybírá peníze na desítky environmentálních projektů na celé Jižní Moravě. Vstup volný!

ČTVRTEK 26. dubna / událost

Pokud jste se doteď nepodívali do retro prostor kavárný Black box Café, tak SWAP párty 26. dubna od pěti do devíti bude tou správnou příležitostí! Přijďte vyměnit svoje staré kousky za něco neokoukaného. Nad kávou, nebo třeba vínem proběhne imrpovizovaný směnný obchod, kterého se můžete sami zúčastnit! Stačí se zaregistrovat na mail !!! ODKAZ !!! a přinést 3-12 kousků oblečení, nebo třeba doplňků a pak už je jenom vyměnit za něco, co vám bude dál dělat radost. Vstup zdarma a drobné občerstvení! No a kousky, které nenajdou nové majitele poputují do nadačního obchodu Šuplig.

PÁTEK 27. dubna / událost

Od deseti hodin ráno bude probíhat workshop v prostorách Brno šije na Veveří 39. Vyrobit si pytlík na ovoce z recyklovaných záclon nebo kosmetickou taštičku ze zatavených igelitek budete moct pod vedením studentek prvního ročníku oboru Ekotextil design z brněnské SŠUD. Potřeba je registrace na mailu, vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na transparentní účet organizace Fashion Revolution.

SOBOTA 28. dubna / událost

A úplným zakončením Fashion Revolution Week bude workshop výroby textilních šperků, 28. dubna . Pracovat se bude s denimem, krajkou, ale také s českým sklem značky Preciosa. Límečky, chokery, náušnice, náhrdelníky – během čtyř hodin si budeme moct vytvořit vlastní a jedinečný módní doplněk. Vstupné je 250 kč a opět putuje na podporu iniciativy Fashion Revolution, účast si můžete zajistit ve formuláři. Mrkni na event.

Fashion Revolution Week ale není zdaleka jedinou akcí, kterou módní revolucionáři během roku pořádají. Sledujte jejich facebook a neunikne Vám žádný z eventů!

 

Photo credits:  Photographer – Alastair Strong, Insta: @alastairstrong / Creative Direction and Production – Alice Wilby and Khandiz Joni @ Novel Beings, Insta: @alicewilby @khandiz  @novel_beings Twitter: @alicewilby @khandizmukup @NovelBeings / Styling & Creative Production – Matthew Needham Insta: @mpfneedham /Styling Assistant – Rosie Harris Insta: @rosiedharris / Make-Up – Melanie Christou Insta @melaniechristoumua /Hair – Betty Bee Insta: @bettybeehair / Shot at Sunbeam Studios Insta @sunbeamstudios Twitter: @sunbeamstudios / Retouched by The Laundry Room  Instagram: @the_laundryroom Twitter: @_thelaundryroom

 

share post to: